Ndodh çudia në Britani, një person diagnostikohet me çrregullime psikike nga Brexit

E padëgjuar më parë, por e vërtetë. Fenomeni “Brexit” po ndikon në shendetin mendor të britanikëve.

Rasti i parë i diagnostikuar është i një burri 40 vjeçar në Britani, i cili për shkak të Brexit, ka pasur çrregullime psikike, shkruan Dritare.net.

Dr Mohammad Zia Ul Haq Katshu, ka qenë mjeku që ka zbuluar se një pacient i tij e tij pësoi halucinacione të psikozës të shkaktuara nga Brexitit, menjëherë pas rezultatit të Referendumit të BE-së në vitin 2016.

Pacienti, një njeri ende i paidentifikuar, në të 40-tat, u shqetësua gjithnjë e më shumë për racizmin dhe, pasi u pranua në një repart psikiatrik, tha se ndjehej i turpëruar që ishte britanik, shkruan Dritare.net

Ai gjithashtu mendonte se gjërat që thuheshin në radio i drejtoheshin atij. Dr Mohammad Zia Ul Haq Katshu tha: Gruaja e tij raportoi se që kur u shpallën rezultatet e referendumit në BE më 24 qershor 2016, ai filloi të shpenzonte më shumë kohë duke i dhënë mendimet

LEXO DHE :  Kursi i këmbimit valutor, datë 12 nëntor 2019

e tij në mediat sociale. ‘Ai e pati të vështirë të pajtohej me ngjarjet politike që ndodhin rreth tij. Ai u shqetësua gjithnjë e më shumë për incidentet racore. Gjumi i tij u përkeqësua.” Pacienti tha:‘ Po shikoja hartën zgjedhore të votimit për BE. Unë jam në një elektorat që pasqyron një mendim që nuk është për mua, shkruan Dritare.net

Dr Katshu paralajmëroi se ngjarjet politike mund të veprojnë si “stresantët kryesorë psikologjikë” ./ I.M-Dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.