Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Mos e hani këtë pjesë të pulës, mund të shkaktojë ciste në mitër

Mos e hani këtë pjesë të pulës, mund të

Një paciente e cila ka kryer një operacion për heqjen e një cisti është bërë shembull që të gjitha gratë të ndalojnë së konsumuari një pjesë të mishit të pulës. Pasi hoqi një cist i cili ishte i mbushur me gjak ngjyrë të errët, pas disa kohësh iu desh që t’i rikthehej përsëri këtij operacioni sepse i ishte krijuar një tjetër cist.

Sipas mjekëve gjinekologw, krijimi i cisteve vinte nga konsumimi i tepërt i krahëve të pulës.

Ekspertët treguan se pula është e injektuar me steroide artificiale që e bëjnë atë të rritet më shpejt dhe të ketë më shumë mish, shkruan dritare.net

Këto steroide injektohen kryesisht tek pjesa e krahëve dhe qafës së pulës dhe prandaj ekspertët rekomandojnë që të shmanget konsumimi i tyre.

Steroidet kanë efekte anësore në trupin tonë sidomos te një femër pasi shkaktojnë ndryshime hormonale dhe rritjen e cisteve në mitër dhe në gjinj./K.C/dritare.net