Na ndiqni edhe në

Arkiv

Media italiane: Shqipëria pa koronavirus. Ekspertët studiojnë rastin

Media italiane: Shqipëria pa koronavirus. Ekspertët studiojnë
Ndërsa koronavirusi ka prekur shumë vende të Evropës, me Italinë që është më keq, Shqipëria ende nuk ka ndonjë rast të regjistruar.

Fakti që Shqipëria ende nuk është prekur, ka tërhequr vëmendjen e ekspertëve dhe mediave italiane.

Corriere dell’ Umbria shkruan: “Shqipëria kthehet në një çështje librash shkollorë. Asnjë rast me infeksion i zbuluar, dhe ju që po përpiqeni të kuptoni pse. Për ta thënë këtë është Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, e cila tha se në vend janë ekzaminuar dhjetëra raste, të gjitha rezultatet negative. Drejtori i zyrës së OBSH-së në Tiranë, Raul Gonzales, tha se ai po përpiqet ta kuptojë arsyen përmes studimeve të gjera. Sidoqoftë, kontrollet vazhdojnë jo vetëm për ata që hyjnë rregullisht në Shqipëri, por edhe ndaj emigrantëve të paligjshëm. Ndërsa Ministria e Shëndetësisë vazhdon të rekomandojë kontrolle të higjienës për të gjitha bashkitë e komunat sepse kjo konsiderohet masa e parë, e vërtetë, për të luftuar virusin.”/K.C/dritare.net