Na ndiqni edhe në

Kronikë

Kunati i masakroi motrën me thikë, vëllai: Përgatitu, se Elcën pranë do ta kesh

Kunati i masakroi motrën me thikë, vëllai: Përgatitu, se

Më 27 maj të këtij viti, Elca Tereziu u vra nga bashkëshorti i saj në shtëpinë e tyre në Vincenza të Italisë, në sy të djalit 17-vjeçar. Ajo u qëllua disa herë me thikë nga 56-vjeçari Xhevdet Mehmeti, i cili pasi kreu aktin e rëndë, u vetëdorëzua në polici.

Ndërkaq, kur kanë kaluar vetëm disa ditë nga tragjedia, vëllai i Elcës, mes lotësh i kushton asaj disa rreshta në Facebook. Ai shkruan se e motra do të shkojë pranë të atit.  Ajo u gjet pa jetë dhe e mbuluar mes gjakut në dyshemenë e kuzhinës së shtëpisë, nga i biri, i cili lajmëroi ambulancën, por pavarësisht ndërhyrjes së mjekëve, gjithçka ishte e kot./d.m-dritare.net

Mes të tjerash, Leonardi shkruan:

Mos mendo se të harrova

sot mbushe 17 vjet

që na ike nga kjo jetë

por kam një dhimbje të madhe

që se doja kurrë në këtë jetë

Ti akoma se ke marre vesh

përgatitu, se Elcen pranë do ta kesh

Sa herë që ju shikoj kam një mal me përqafime

Sa herë që sju kam pranë jeni thellë në zemrën time

Si rëra e pa fund në shkretëtirë

ju për mua jeni një thesar

dhe fundi i botës le të jetë

unë do tju dua sa të kem jetë

Cara mamma,

Avrei voluto tanto vederti e abbraçiarti e dirti tante cose. Mi mancheranno tantissimo i tuoi gesti, le tue parole, i tuoi baci, le tue frasi e tanto altro che solo noi due conosciamo. Mi mancherà il tuo volto,il tuo affetto e il tuo amore, la tua protezione,i tuoi gesti quotidiani, mi mancherai TU. Anche se non ci sei più, tu rimarrai per sempre nel mio cuore e nei miei pensieri per il resto della mia vita. Non credo nella fede perché se Dio esiste,tutto quello che è açaduto non sarebbe suçesso. Però credo che in un qualche modo ci rivedremo presto mamma. Potrei scrivere moltissime frasi per descrivere che persona stupenda eri, mi limito con una parola, eri una mamma ESEMPLARE. Avrei tanto da dirti ma c’è lo teniamo per noi due.

Un bacio e un abbraçio fortissimo.

Ti voglio immensamente bene.

Riposa in pace mamma.

Leonardi Mario Danili"