Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Këshilla e Shef Julit për fundjavën

Këshilla e Shef Julit për fundjavën

Juli Zguro është një nga Shefat e kuzhinës më të përfolur kohët e fundit.juli 2

Ai ka një eksperiencë shumëvjeçare jashtë vendit duke punuar në restorante Gourmet dhe me yje Michelin.

Ka qenë bashkëpunimi me shumë Shefa me famë botërore, të cilët kanë besuar dhe vlerësuar punën e tij.

Sot, ai është kthyer në Shqipëri dhe menutë e tij janë në restorantet më me emër, të tillë si: LifeGallery në Korçë, Opium Sushi Bar, Millennium Gourmet dhe këtë verë do të jetë Shefi i Restorantit Prive Lounge tek Folie Marine.

Këtë fundjavë, Shef Juli na këshillon të hamë lehtë sepse verën e kemi përpara dhe na duhet të largojmë kilet e tepërta.

Shijoni këtë sallatë të veçantë me salmon të tymosur.

Për 4 persona nevojiten:

 • 250 gr sallatë mikse (iceberg, marule, spinaq, rukola)
 • 50 gr arra
 • 1 kokërr qitro
 • 1 kokërr portokall
 • 100 gr mango
 • 200 gr salmon të tymosur
 • 50 ml lëng portokalli
 • 50 gr vaj ulliri
 • 50 gr uthull balsamike
 • 80 gr vaj misri
 • 25 gr mustardë
 • 25 gr mjaltë
 • 2 lugë çaji fara chia

Në një tas hedhim lëngun e portokallit, mjaltin, mustardën dhe uthullën balsamike. I trazojmë duke shtuar vajin e ullirit dhe vajin e misrit, derisa salca të lidhet. Nxjerrim fileton e qitros dhe portokallit, duke e pastruar nga lëkura dhe nga cipa. Në një enë hedhim sallatën dhe salcën dressing. I trazojmë që salca të përhapet e njëtrajtshme.

E servirim në një pjatancë dhe sipër i shtojmë salmonin, mangon, fileton e qitros e të portokallit dhe arrat./dritare.net/

Ju bëftë mirë!

Disa pjata të shijshme nga Shef Juli

[cycloneslider id="shef-juli-pjata"]