Incident diplomatik/ Irani arreston tek berberi ambasadorin anglez

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Iran, Rob Macaire është arrestuar në Teheran, ndërsa më vonë është thirrur për shpjegime në Ministrinë e Jashtme të Iranit.

Ambasadori është mbajtur rreth tre orë në burg, ndërsa mbi të rëndojnë akuza se ka nxitur protestat antiqeveritare atje.

Ambasadori është arrestuar sapo kishte hyrë tek berberi.

LEXO DHE :  51-vjeҫari përplas për vdekje, 49-vjeҫaren në Malësi të Madhe

Pas arrestimit të tij, qeveria britanike e ka quajtur lëtë gjest të autoriteteve të Iranit, si “shkelje flagrante e ligjit ndërkombëtar”.

Ambasadori është kapur duke filmuar protestat antiqeveritare me celularin e tij, ndërsa ky gjet është konsideruar nga Irani si nxitje të popullit kundër qeverisë atje./ I.M-Dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.