Greva e doganierëve grekë krijon radhë 2 kilometra të gjatë në Kakavijë

Në pikën doganore në Kakavijë është krijuar radhë e gjatë automjetesh që presin të kalojnë në Shqipëri dhe Greqi. Me qindra automjete presin në të dy krahët e kufirit, për të qarkulluar lirshëm drejt destinacioneve të tyre.

Burimet nga Kakavija, konfirmojnë për Jugunews.net se në pjesën shqiptare, radha e mjeteve në pritje për të kaluar drejt Greqisë, ka shkuar deri në 2 km. Mes shumë mjeteve, janë edhe 20 autobuzë të linjave drejt Athinës dhe Selanikut.

Ndërsa në territorin grek, radha e mjeteve që presin të hyjnë në Shqipëri, është diku tek 3 km.
Fluksi është krijuar në orët e mbrëmjes, në vigjilje të riçeljes së punës në Doganën Greke të Kakavijes, pasi në 24 orët e fundit, doganierët grekë, kishin shpallur grevë për rritje pagash.
Prej ditës së djeshme, autoritetet shqiptare, ishin informuar nga ato helene, për grevën e paralajmëruar dhe mesditën e sotme, nuk ka pasur fluks mjetesh në të dy anët e kufirit, ndërkohë që këmbësorët kanë qenë të lirë të qarkullonin.
Në orën 00:00 rifillon puna në sportelet e doganës greke, ndërkohë sportelet e doganës shqiptare punojnë me të gjitha sportelet.

LEXO DHE :  Ja qarqet me numrin më të lartë të aborteve!

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.