Demokracia është në rrezik, google dhe facebook po shkatërrojnë shtypin e lirë

Në një artikull të publikuar në “The Guardian” Barry Lynn, drejtor ekzekutiv i Institutit të Tregjeve të Hapura shkruan se google dhe facebook po mbysin shtypin e lirë dhe demokracia është në rrezik.

Sipas artikullit Google po abuzon me monopolin e vetë të reklamave online, në të njëjtën kohë diçka të ngjashme po bën edhe facebook.

Në artikull vihet theksi tek reklamat që po marrin google dhe facebook, duke u ulur kështu të ardhurat e mediave, dhe  këto të fundit detyrohen të  shkurtojnë stafin e tyre në pamundësi për t’i paguar.

“Gjatë nëntë viteve që kur Google bleu kompaninë “ad AdMob”, të ardhurat vjetore të reklamave në Google dhe Facebook u rritën, në më shumë se 95 miliardë dollarë .Gjatë kësaj periudhe, të ardhurat nga reklamat në gazeta ranë ndjeshëm, rreth 50 miliardë dollarë llogariteshin në 2005 , ndërsa sot llogariten 20 miliardë .

Numri i njerëzve që punojnë në redaksitë e Amerikës ka rënë nga më shumë se 400,000 në vitin 2001 në më pak se 185,000 sot

LEXO DHE :  Rritet dollari, bie euro, ja me sa këmbehet valuta sot!

Në Nju Jork, pamja është veçanërisht e zymtë. Numri i gazetarëve në Daily Neës është gati 90% më poshtë niveleve të vitit 1988. Neë York Times shkurtoi stafin e raportimit vendor me më shumë se gjysmën gjatë dekadës së fundit, nga 90 në 40.

Nuk është se qytetarët nuk duan lajme. Veçanërisht që nga zgjedhja e Donald Trump, shumë lexues të rinj kanë blerë abonime në shitore kombëtare si New York Times dhe Wall Street Journal.

Por Google dhe Facebook po paraqesin rreziqe themelore, pasi 93% e amerikanëve marrin leje online, për të shikuar lajme, dhe shumica e tyre marrin leje nga Google dhe facebook, të cilët po i drejtojnë lexuesit larg çdo gazete, pothuaj sipas dëshirës së tyre.”-shkruhet ndër të tjera në artikull/ I.M-Dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.