Çfarë po ndodh me botën? Vijojnë rekordet e temperaturave të larta!

Zyrtarisht, viti që po lemë pas ishte më i nxehti i të gjithë kohërave. Rekordet u shënuan në 29 shtete të botës, për periudhën 1 maj deri në 30 gusht. Vala e nxehtësisë në Evropë për periudhën qershor dhe korrik shënoi rritje të temperaturave, duke shkaktuar një numër të rekordeve lokale dhe kombëtare. Në Francë temperaturat arritën në 46 gradë celsius. Në Japoni,  11 persona  vdiqën si pasojë e nxehtësisë. Korriku 2019 ishte muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë në të gjithë botën. Shkencëtarët e shpjegojnë këtë fenomen, si pasojë e ndryshimeve klimaterikë, të shkaktuara nga njeriu. Ndërkohë, edhe tetori vijon të jetë shumë i ngrohtë me temperatura mbi normalen, për sezonin e vjeshtës. /L.F-dritare.net

LEXO DHE :  Bashkia e Tiranës: Vetëvendosje është votuar të qeverisë Kosovën, jo të bëjë djalin e Fahriut

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.