Na ndiqni edhe në

Bota

Në samitin e Pekinit, Putin është kthyer në skenën botërore!

Në samitin e Pekinit, Putin është kthyer në skenën

Kur presidenti rus Vladimir Putin të marrë pjesë në samitin virtual të BRICS të organizuar nga Pekini të enjten, do të jetë hera e tij e parë në një forum me krerët e ekonomive të mëdha që nga fillimi i pushtimi të Ukrainës në fillim të këtij viti.

Për Putinin, kjo mund të ofrojë një pamje të mirëpritur: fytyra e tij shkëlqen në ekran së bashku me liderët e tjerë, vendet e të cilëve përbëjnë këtë grupim akronim: Xi Jinping i Kinës, Narendra Modi i Indisë, Jair Bolsonaro i Brazilit dhe Cyril Ramaphosa i Afrikës së Jugut, një sinjal se Rusia, megjithëse e goditur nga sanksionet dhe protestat për pushtimin, nuk është vetëm.

Është një mesazh që mund të rezonojë edhe më qartë pasi Kina dhe Rusia, disa javë përpara pushtimit, deklaruan se marrëdhëniet e tyre "nuk kishin kufij" dhe pasi secili prej liderëve të BRICS ka shmangur dënimin e drejtpërdrejtë të Rusisë, edhe pse ata mbajnë nivele të ndryshme të interesi për të mos u parë për të miratuar veprimet e saj dhe të ndeshet me miqtë perëndimorë.

Nën sipërfaqe, pushtimi i Putinit ka të ngjarë të sjellë një tjetër ndërlikim në BRICS, një grupim më shumë se një dekadë i ekonomive të mëdha në zhvillim, i cili tashmë vuan nga mosbesimi midis anëtarëve dhe ideologjive të papërputhshme.
Por vendimi i grupit për të vazhduar samitin e tij të 14-të vjetor pasqyron një pikëpamje të mbajtur nga vendet e BRICS mbi rendin global dhe, si rrjedhojë, situatën në Ukrainë, që largohet nga ajo e Perëndimit, thonë ekspertët.

"Ne po flasim për disa ekonomi shumë të mëdha, udhëheqja e të cilave është e gatshme të shihet me Putinin, edhe nëse është vetëm në një platformë virtuale," tha Sushant Singh, një bashkëpunëtor i lartë në Qendrën për Kërkime Politike (CPR) në Nju Delhi.

Ndërsa vendet mund të argumentojnë se angazhimi me Rusinë është më mirë, optika bëhet më e mprehtë në kontrast. Samiti i BRICS pasohet disa ditë më vonë nga takimi i një blloku të ekonomive kryesore të përparuara në botë, Grupi i Shtatë, të cilët kanë qenë të bashkuar në zërin e tyre kundër agresionit rus dhe kanë dëbuar Moskën nga blloku i tyre pas aneksimit të Krimesë në 2014./M.T/dritare.net