Na ndiqni edhe në

Bota

Djali i Biden: Ju rrëfej jetën mes varësisë ndaj alkoolit dhe dashurisë së familjes!

Djali i Biden: Ju rrëfej jetën mes varësisë ndaj alkoolit

Hunter Biden, djali i presidentit të SHBA-së Joe Biden, ka reflektuar në luftën e tij publike me varësinë nga droga dhe alkooli, duke thënë se jeta e tij "nuk është një tabloid".

"Unë nuk i përkas një administrate, unë i përkas një familjeje," i tha ai BBC-së.

Ai mori përgjegjësinë për krijimin e një historie që çdokush me vetëdije do ta dinte se do të ishte një sensacion tabloid.

Ai gjithashtu adresoi shqyrtimin me të cilin u ballafaquan ai dhe babai i tij gjatë punës së tij me kompaninë ukrainase të energjisë “Burisma”. Hunter Biden ishte një drejtor në bordin e Burisma-s ndërsa Joe Biden ishte zëvendëspresident i SHBA-së dhe njeriu i administratës Obama për marrëdhëniet SHBA-Ukrainë.

Djali i Biden: Ju rrëfej jetën mes varësisë ndaj alkoolit

Nëna dhe motra e Hunter vdiqën në një aksident automobilistik në vitin 1972 nga i cili vëllai i tij mbijetuan. Në intervistë, ai foli për lidhjet midis traumës që ka pësuar dhe varësisë së tij nga droga dhe alkooli.

"Ka diçka në qendër të secilit që mungon, që ata e ndiejnë se duhet ta mbushin. Asgjë nuk mund ta mbushë atë. Dhe kështu ju mpini veten," tha ai.

Pasi vëllai i tij Beau vdiq nga kanceri në vitin 2015, ai tha se ai tha se u zhyt në një vend me të vërtetë të errët.

"Vëllai im sapo kishte vdekur, unë do të ndahesha me gruan time, isha vetëm në një apartament dhe pija shumë. Ishte e tmerrshme. Dua të them, dhimbja bën gjëra qesharake. Dhe kombinojeni atë me varësinë dhe është vërtet një gjë e vështirë për t’u kapërcyer ", tha ai.

Ai shtoi se ndërsa lufta e tij me varësinë e bëri atë një shënjestër për historitë tabloide dhe sulmet politike, ishte gjithashtu diçka reale me të cilën njerëzit në të gjithë vendin mund të përballeshin.

"Unë mendoj se ajo që njerëzit shohin në familjen Biden është familja e tyre. Unë mendoj se ata e shohin humbjen e gjithë tragjedisë, por ata e shohin të gjithë dashurinë dhe sinqeritetin. Dhe unë mendoj se ata shohin që ne nuk jemi shumë më ndryshe se çdo familje tjetër atje", tha ai.

Një histori shprese

Ndërsa Trump përmendte varësinë e tij në debatin e parë zgjedhor, Hunter Biden tha se ai dhe babai i tij dinin intuitivisht çfarë të thoshin.

"Unë i thashë-" Babi, ti e di, kjo është historia jonë. Dhe është një histori dashurie. Është një histori shprese. Është një histori që kaq shumë njerëz po kalojnë tani. Thjesht bisedo me ta dhe dije se ndershmëria jote dhe ndershmëria ime për atë se ku jemi është ajo që unë mendoj se do të jehojë me popullin amerikan. Nuk ishte një llogaritje politike, ishte nga zemra".

Duke parë drejt së ardhmes së tij, Hunter Biden tha se varësia nuk largohet kurrë, por që shumë të varur kishin vazhduar të bënin gjëra të shkëlqyera, të mëdha dhe të mahnitshme.

"Është koha që kemi filluar të shikojmë varësinë si një çështje të shëndetit mendor, në vend të një çështje etike ose morale," tha ai.

I pyetur në lidhje me mundësinë e rikandidimit të babait të tij për rizgjedhje në moshën 82 vjeç, ai tha-: "Babai im është më i ri se unë në aftësinë e tij fizike dhe mendore. Unë nuk njoh njeri që ka më shumë energji"./M.M-dritare.net