Akademia e Shkencave ripropozon Kadarenë për çmimin Nobel

Sot, shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare, feston 84-vjetorin e lindjes. Ai është nominuar disa herë për çmimin “Nobel” në Letërsi, ndërsa  edhe në këtë përvjetor Akademia e Shkencave e ka ripropozuar për këtë çmim.

LEXO DHE :  Petro Koçi: Ilir Meta është në krizë personale, nuk po bën asgjë për kushtetutën!

Kadare mbetet maja e penës së letërsisë shqipe dhe veprat e tij janë përkthyer në 45 gjuhë të ndryshme duke e bërë atë përfaqësuesin kryesor të letërsisë shqipe në botë./E.B-dritare.net

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.