8 rreziqe nga ilaçet për dobësim, që nuk duhet t’i injoroni!

Shpeshherë për t’u dobësuar shumë burra e gra, i bien rrugës shkurt. Marrin në farmaci disa ilaçe që do t’i ndihmojnë të humbasin peshë. Ka edhe nga ata që i shohin ilaçet si shpresa e fundit, pasi provuan palestrën, dietën dhe meqenëse këto nuk funksionuan, marrin ilaçe. Ka disa rreziqe nga përdorimi i ilaçeve për dobësim dhe dritare.net i ka sjellë për ju.

1- Dëmtojnë rëndë mëlçinë.

2- Veshkat janë një tjetër viktimë e këtyre ilaçeve për humbje peshe. Mund të ndodhë që ato të dalin jashtë funksionit.

3- Nëse pini ilaçe për dobësim, do të vuani nga pagjumësia. Mund të kenë efekte pozitive për dobësimin, por ju shkatërrojnë regjimin e gjumit.

LEXO DHE :  Anulohen aktivitetet për përvjetorin e themelimit të PD, fondet do shkojnë për familjet e prekura nga tërmeti

4- Rrisin presionin e gjakut. Dhe e dini çfarë ndodh nëse rritet presioni i gjakut? Rrezikoni të vdisni nga ndonjë sulm në zemër, shkruan dritare.net

5- Shkaktojnë diarre.

6- Sipas një studimi, disa ilaçe për humbje peshe mund të shkaktojnë isheminë e zorrës së trashë, e njohur edhe si gjakderdhje rektale. Është e rëndësishme të mos merrni më shumë sesa doza e rekomanduar dhe të mos zgjasni periudhën e kohës kur duhet ta merrni atë.

7- Pilulat dietike kanë një efekt të ngjashëm me amfetaminën, që rrit rrahjet e zemrës.

8- Ilaçet për dobësim shkaktojnë dhimbje koke!/Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.