11 vjet nga tragjedia e Gërdecit

Sot bëhen 11 vjet nga tragjedia e Gërdecit, në të cilën humbën jetën 26 persona dhe 300 të tjerë u plagosën, pas shpërthimit që tronditi fshatin në periferi të Tiranës.

Shpërthimi në punishten e demontimit të armëve dëmtoi dhe qindra shtëpi të zonës përreth. Ishte ditë e shtunë, kur 11 vjet më parë në një fabrikë për demontimin e armëve në Gërdec, më 15 mars 2008, ndodhi shpërthimi i tmerrshëm rreth orës 12:05 të mesditës.

LEXO DHE :  Paralajmërimi i ambasadës amerikane: SPAK do ndjekë penalisht të paprekshmit e Shqipërisë

Ngjarja pushtoi të gjithë televizionet e vendit, por edhe ekranet e shumë kanaleve të huaja si Euro News, CNN etj.

Sipas vendimit të gjykatës, ish-përgjegjësi i fabrikës së armëve të demontimit që shpërtheu në Gërdec u dënua me 18 vjet burg, ish-drejtori i MEICO, Ylli Pinari po me 18 vjet burg, kurse administratori i fabrikës Alba-Demil, Mihal Delijorgji me 10 vjet burg./K.C/dritare.net

 

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.