Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Zjarre masive dhe të papritura përfshijë Australinë

Zjarre masive dhe të papritura përfshijë Australinë

Autoritetet australiane thonë se një numër "i paparë" i zjarreve masive kanë kërcënuar shtetin e Uellsit të Ri Jugor. Më shumë se 90 vatra zjarri kanë përfshirë këtë shtet, të premten.

Zjarret, më shumë në zonat e thata, po favorizohen nga era dhe nxehtësia që në këtë kohë shënon temperaturat 35 gradë celsius.

"Kurrë nuk kemi parë këtë shumë zjarr", tha Komisioneri i Shërbimit të Zjarrit Rural./E.B-dritare.net