Zbardhen dëshmitë/ Të arrestuarit e fondacionit Besa: Jemi mashtruar

Gjykata ka dhënë masën e arrestit për 7 të arrestuarit e Fondacionit Besa, që jepnin kredi fiktive për qytetarë. Një shumë prej rreth 3,7 milionë eurosh dyshohet të jetë përfituar si rezultat i krijimit të një skeme mashtrimi, duke akorduar kredi fiktive në degën  kredidhënieje  Besa në Tiranë.

Është dhënë masa arrest me burg për shtetasit:

Albana Imami, Blertina Kanani, Mihal Hanxhari, Orkida Driza, A. A.me rolin ndërmjetësues për gjetjen e personave për kredi fiktive, i cili aktualisht është me masë sigurie “Arrest në burg” pasi ka aksidentuar me vdekje një person.

Arrest shtëpie: Matilda Domi dhe Esmeralda Vaso.

Në dëshmitë e tyre në gjykatë ata të arrestuarit janë shprehur se janë mashtruar nga drejtoresha dhe kreditë janë firmosur me emër të saj.

LEXO DHE :  Abi Backstage, një  risi në youtube!

“Kam firmosur 35 deri ne 40 kredi që mendoj se janë fiktive po mi ka urdhëruar drejtoresha”, tha njëra nga punonjëset e arrestuar.

“Jam e mashtruar do bashkëpunoj me prokurorinë. Për çdo person që sillja me jepnin 20 mijë lekë të vjetra. Kam futur të gjithë fëmijët e mi”- Orkida Driza e dyshuar në rolin e sekseres.

Kjo skemë është denoncuar disa ditë më parë nga vetë drejtuesit qendrorë të këtij institucionit të dëmtuar, konkretisht “Fondi Besa” dhe pas hetimeve të Antikrimit Ekonomik, u arrit dokumentimi dhe arrestimi i përgjegjësve./L.F-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.