Vlora Çitaku: E tronditur nga dhuna që përjetoi vajza nga Drenasi

Pas lajmit se 16-vjeçarja nga Drenasi u abuzua seksualisht nga një zyrtar policie ka reaguar edhe ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku. Përmes një postimi në Facebook, ambasadorja shprehet se është e tronditur për dhunën që përjetoi 16-vjeçarja.

E tronditur deri në palcë me dhunën që përjetoi vajza nga Drenasi, në duart e atyre që do të duhej të ishin aty për ta ndihmuar atë. 
Ky rast flet për një problem më të thellë, më strukturor që kemi ne si shoqëri. Lehtësia e padurueshme me të cilën i shtypim, dhunojmë, vrasim vajzat dhe gratë. 
Kafshë dhe monstra që këpusin krahë e dhunojnë gra ka kudo. Ajo që bënë dallimin është mënyra se si reagon shoqëria. Si reagojnë institucionet. 
Le të jetë ky rast kambanë e na zgjoftë nga indiferenca.”,- shkruan Çitaku./K.C/dritare.net

LEXO DHE :  Konferenca e Donatorëve, Rama: Na mungojnë paratë, përgjigjuni vuajtjes sonë me bujarinë tuaj

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.