Unë isha aty, Azem, kur e shkallmuan arkivolin tënd!

Nga Kreshnik Spahiu
I dashur dhe i paharruar Azem,
Atë mëngjes ne ishim atje në shesh për të përcjell ty në banesën e fundit. Shiu që filloj natën që u derdh kallashnikovi mbi ty, nuk kishte ndalur 48 orë.
Ishim të gjithë atje, në sheshin Skënderbej dhe më pas të gjithë u drejtuan në Bulevardin e Dëshmorve.
Të gjithë u rreshtum në funeral mes thirrjesh “Azem ti je Gjallë”
Në funeralin e bulevardit mungoi vetëm ai: “besë-preri”. Mbasi mbajti fjalim iku tinëz….
Mijra fytyra të zbehta dhe sy të përlotun u ngrin kur panë që ai si gjarpër u largu drejt zyrës, atje ku ti ishe pushkatu.
Çdo kush e kuptoj se donte me të përdor edhe në “xhenaze”, dhe ai gjithmon duke hedh gurin e duke fsheh dorën.
Iku nga funerali, i fsheh dhe t’i shkundi eshtrat e tua.
Ashtu të shtangun kena ngri mes bulevardit kur arkivoli yt u përdor me thy dyert e kryeministrisë, dhe mes plumbash ashtu edhe duke fjet, ata prej teje trembeshin dhe donin me thur lavdi.
Të harruan vlla dhe vazhdonin me kufomën tënde të hapnin dyert e pushtetit
Isha aty dhe s’munda ti ndal, as çmendurinë dhe as tradhtinë, as pabesinë dhe as pa burrninë sepse ai që dirigjonte pa kanun e pa fe nuk ishte atje.
Kishte plot “Lule” të tjera edhe atëherë me i përdor ai dhe me ja faturu grushtin e përgjakun me jetën tënde.
Munda veç të të shoqëroja ty për herë të fundit në banesën e përhershme.
Trupin tënd mundëm me e marr dhe ishim shumë pak kur të dërguam atje në varreza sepse turma mbeti në bulevard mes ethesh për të rikthyer gjarprin në pushtet.
Ishte fundi historisë por dhe njeriu i fundit ishe ti.
Unë shpresoj të jetë kështu, dhe mos vazhdoj poshtrimi deri tek trashëgimtarët e tu.
Ishte shumë ftohtë Azem në 14 shtator, unë isha atje kur dhe arkivolin tand e shkallmun…./dritare.net

LEXO DHE :  Ç'më panë sytë në Palma de Majorka!

14 shtator

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.