Skandali Skripal/ I akuzuari që u bë hero në Rusi, nga Putini!

Një rus është akuzuar për helmimin me agjentë nervorë, të spiunit, Seregei Skripal dhe vajzës së tij Julia.

Ruslan Boshirov është një oficer ushtarak, i cili u nderua nga presidenti, Vladimir Putin.

Për tentimin e helmimit të Seregeit në mars, u arrestuan dy persona, si të dyshuar për këtë rast dhe një nga ata ishte Boshirov.

Në një deklaratë për një televizion rus, Putini u shpreh se, Borishov ishte thjesht një civil, ndërkohë vetë ai tha se, shkoi në Salisbury si turist, informon dritare.net

LEXO DHE :  105-vjeçarja plotëson ëndrrën, diplomohet në universitet!

 

Por ndërkohë, website ‘Bellingcat’, shkruan se, Boshirov është një oficer  i inteligjencës, me emrin kolonel Anatolij Chepiga.

 

Ai ka shërbyer në Çeçeni dhe Ukrainë dhe u bë “Hero i Federatës Ruse” në vitin 2014./K.C/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.