Serbët nuk ndalen, mijëra persona në sheshe kundër Vuçiç

Mijëra persona kanë protestuar rrugëve të Beogradit, kundër presidentit serb, Aleksandër Vuçiç dhe Partisë së tij Përparimtare, dukë kërkuar liri për mediet dhe që t’u jepet fund sulmeve ndaj gazetarëve dhe opozitës.

Pavarësisht të ftohtit ekstrem, protestuesit nuk janë ndalur, por kanë vijuar protestat e nisura pra Vitit të Ri.

“Hajdut” është sllogani kryesor që mbajnë protestuesit, kundër Vuçiç.

LEXO DHE :  Dyshohet se rrëmbyen Jak Prengën në Kamëz, ja emrat e tre të arrestuarve!

Gjatë protestave me sloganin “një nga pesë milionë”, që filluan në dhjetor me moton “stop këmishëve të përgjakura”, pjesëmarrësit fishkëllenin dhe mbanin parulla në të cilat pos tjerash presidenti serb quhej “hajdut”.

Protestuesit kërkojnë më shumë mbulim të grupeve opozitare nga televizionin publik si dhe hetime të thella të sulmeve ndaj gazetarëve dhe politikanëve të opozitës./ I.M-Dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.