Tërmeti/ Presidentja e KE: BE është pranë shqiptarëve me dhembshuri dhe veprime

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, përmes një postimi në Twitter, shprehet se, ka folur së fundmi me kryeministrin e vendin tonë, Edi Rama, i cili i ka treguar për situatën e vështirë pas tërmetit. Von der Leyen shprehet se, BE është përkrah popullit tonë me dhembshuri dhe me veprim.

Presidentja e KE-së thotë se të mërkurën do të vijë për në Shqipëri, komisionari për Menaxhimin e Krizave, Janez Lenarčič, i cili do ta mbajë atë të informuar rreth situatës në vendin tonë.

LEXO DHE :  Vdekja e basketbollistit dhe vajzës së tij/ Publikohet biseda e fundit me kullën e kontrollit

“Sapo fola me kryeministrin shqiptar Edi Rama i cili më tregoi për situatën e vështirë pas tërmetit. Kam shumë respekt për qytetarët shqiptarë që kanë qëndruar të qetë pavarësisht rrethanave. Dua që ata të dinë që BE është përkrah tyre me dhembshuri dhe me veprim.

Komisionari për Menaxhimin e Krizave Janez Lenarčič do të udhëtojë në Shqipëri ditën e mërkurë. Unë i kam kërkuar të më mbajë të informuar rreth situatës.”, shkruan Von der Leyen./K.C/dritare.net

 

]

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.