Përshkallëzohet konflikti/ Izraeli përgatit ushtrinë për një sulm nga SHBA

Izraeli është duke u përgatitur për një përfshirje të mundshme ushtarake, në ndonjë përshkallëzim të tensioneve midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara, tha të martën ministri i Jashtëm izraelit, Yisrael Katz.

“Ne duhet të jemi të përgatitur për këtë, dhe kështu shteti i Izraelit vazhdon të përkushtohet në ndërtimin e fuqisë së tij ushtarake në rast se do t’i duhet t’i përgjigjet skenarëve të përshkallëzimit”, tha Katz.

Raportet mes Iranit dhe SHBA-së janë tensionuar edhe më shumë, pasi të hënën u njoftua se, Teherani ka shkelur marrëveshjen bërthamore me fuqitë botërore, nga e cila është tërhequr SHBA-ja në vitin 2018.

LEXO DHE :  Kaosi për Gjykatën Kushtetuese/ Meta: Zbatova Kushtetutën, kreu i KED bëri akte mafioze

Ministri i Jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif, tha se Irani tani kishte tejkaluar kufirin në rezervat e uraniumit të pasuruar.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se “Irani po luan me zjarrin”, përderisa presidenti i Francës, Emmanuel Macron i bëri thirrje Iranit të “zvogëlojë menjëherë” rezervat me uranium të pasuruar.

Izraeli ka inkurajuar administratën e presidentit Trump të shtyjë përpara me sanksione, duke parashikuar që Teherani do të rinegociojë një marrëveshje bërthamore më kufizuese./REL

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.