Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

PD: Ja lista e udhëtimeve të dyshimta me çarter. Ahmetaj, të tregojë ku shkon dhe çfarë bën

PD: Ja lista e udhëtimeve të dyshimta me çarter. Ahmetaj,

Partia Demokratike publikoi  një listë të dhjetëra fluturimeve çarter të Ministrit të Ekonomisë, Arben Ahmetaj. Sipas opozitës, ministri ka shpenzuar qindra mijëra euro fluturime, për afera korruptive.

“Rasti i Arben Ahmetajt është një rast i paprecedent ku një ministër shqiptar bën udhëtime të tilla të dyshimta, në fshehtësi, me luks marramendës. Ky abuzim i Ahmetajt është unik, i pakrahasur më parë, as për krerët e shtetit dhe jo më për ministra. Një fluturim çarter kushton të paktën 40 mijë euro, dhe me shëtitjet e tij prej sheiku, Ahmetaj ka shpenzuar qindra mijë euro. Ky është një rast flagrant abuzimi dhe korrupsioni, dhe Arben Ahmetaj e ka për detyrë të tregojë ku ka shkuar, për çfarë, dhe kush ia ka paguar udhëtimet”, thuhet në deklaratën e PD. Demokratët thotë se pas këtyre fluturimeve qëndron dhënia me koncesion apo falja e ndonjë pasurie të vendit.

ahmeti   ahm