Një punë jo e kënaqshme, sjell këto probleme në shëndet

Njeriu është në marrëdhënie pune çdo ditë, dhe një punë jo të kënaqshme për ju, mund të sjellë disa pasoja jo të mira në trupin, mendjen, dhe familjen tuaj. E thënë thjesht,  ndikon negativisht në jetën tuaj.

Shihni çfarë shkakton një punë jo e mirë!

Një shaka e keqe krijon stres

Nëse po punoni në një punë që nuk ju pëlqen, do përjetoni stres. Stresi sjell probleme në shëndet. Vetëm një zënkë e vogël, madje dhe shakatë, do ju stresojnë.  Shëndeti mendor dhe fizik do të përkeqësohet.

Vendos zemrën në rrezik

Hormonet e stresit ngushtojnë enët e gjakut, dhe bën që të rritet presioni i tij.  Zgjatimi i orareve të punës të punës sjellë një rrezik 10-40% më të madh të sëmundjeve koronare të zemrës dhe goditjeve në tru.

 Ul  imunitetin

Stresi i punës dëmton sistemin imunitar, kështu jeni më të ekspozuar ndaj infeksioneve. Hormonet ndryshojnë funksionimin e sistemit imunitar. Ju do ndiheni më të lodhur dhe nuk do të arrini të përballoni as një grip të lehtë.

LEXO DHE :  10 muzikantë vriten dhe digjen në Meksikë

Të jep dhimbje

Dy nga tre punonjës në zyrë, vuajnë nga dhimbja e shpinës dhe qafës. Kjo nuk ndodh vetëm sepse  qëndroni ulur në karrige, por edhe nga stresi i mos qëndrimit të rehatshëm, në një punë që nju nuk e doni.

Bëheni asocial

Njerëz që bëjnë punë jo të pëlqyeshme, janë të prirur të mbyllen në vetvete. Sapo kthehen nga puna, ata futen në dhomën e tyre dhe nuk duan të takojnë njerëz të tjerë.

Probleme me memorien

Efektet e një pune jo të mirë, në shëndetin mendor ndikojnë edhe te memoria. Ju nduk do arrini të bëni llogaritje të menjëhershme dhe do keni probleme me kujtesën./E.B-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.