Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Nis procedura e hetimit për shkarkimin e Trumpit, betohen 100 senatorët

Nis procedura e hetimit për shkarkimin e Trumpit, betohen 100

100 senatorët amerikanë janë betuar, në nisje të hetimit për shkarkimin e Presidentit të SHBA, Donald Trump.

Kryetari i  gjykatës supreme, John Roberts, administroi procesin e betimit të senatorëve, që u angazhuan për një drejtësi të paanshme.

Procesi zyrtarisht do të fillojë me 21 janar, ndërsa senatorët do të vendosin nëse Trump duhet të shkarkohet nga detyra për akuzat e ngritura nga dhoma e përfaqësuesve.

Trump akuzohet për abuzim me pushtetin dhe pengim të kongresit./ I.M-Dritare.net