Mirela Kumbaro: Bojkotoni Sanremon!

Prej disa ditësh tanimë në mediat italiane, por edhe në rrjetet sociale ka plasur një furtunë e vërtetë në lidhje me Sanremon.

Ka qenë Amadeus, pseudonimi i Amedeo Umberto Rita Sebastiani,  një prezantues televiziv i njour, dhe drejtori artistik i Sanremos, i cili gjatë konferencës së parë për Sanremon është akuzuar për seksizëm.

Gjithçka nisi kur ai prezantoi Francesca Sofia Novellom, të dashurën e Valentino Rossi , dhe tha ” Ne e kemi përzgjedhur këtë prezantuese për aftësinë që ka për të qenë pranë një njeriu të madh”.

E pikërisht kjo fjalë, duket se ka nxitur protesta në rrjet dhe në media.

Tanimë qindra persona, feministë e njerëz me ndikim po kërkojnë të bojkotohet Sanremo.

Edhe ish-ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro ka reagaur ashpër, duke bërë thirrje për të bojkotuar Sanremon.

Postimi i Kumbaros:

A thua të jemi vërtet në vitin 2020 ?!?! 👉🏻 Kam gati 3 dekada që thuajse nuk e ndjek më Sanremon, qysh kur Liria e pas viteve 90’, na dha mundësinë e zgjedhjeve përtej spektaklit bardhë e zi me “mizat” e antenave “kanoçe” që na mundesonin zbulimin e festivalit të këngëve italiane, dhe përtej këngëve të Eurovizionit që na lejonte me pikatore diktatura.
👉🏻Por më trondit fakti që ndërsa muzika e arti ndjekin rrugën e tyre përpara, mizogjinia, seksizmi dhe injoranca mbajnë me kokëfortësi vendin e parë në skenat popullore, për të ruajtur egzistencën e tyre përmes vezullimit të xixave dhe broçkullave të injorancës.
👉🏻Nuk është thjesht një idiot i radhës që flet, por një pjesë e konsiderueshme e shoqërisë së shekullit XXI që fatkeqësisht zë ende një hapësirë të madhe publike duke mbajtur peng dritat e skenës.
👉🏻 Gruas i kërkohet vetëm të jetë e bukur! Asnjë meritë tjetër! Sepse “gratë duhet të kakarisin vetëm në kotec”, thoshte Kapedani…
👉🏻 Ndërkohë, jam e bindur, pa i njohur, se zonjat që ka në krahë duhet të kenë shumë më tepër cilësi dhe aftësi se sa vetëm bukuria e tyre. Prandaj ato duhet të flasin! Do bindin më mirë shoqërinë!
❗️#BOJKOT
As këtë vit, si në këta 30 vjet, s’kisha ndërmend të jepja nga koha ime për të ndjekur ditët e Sanremos, dhe s’besoj se jam e vetmja.
❗️Ama, kësaj radhe do e shoqëroj edhe me thirrje për #BOJKOT !
❗️Rruga për emancipim është ende shumë e gjatë. Dhe jo vetëm në Shqipëri!
Të paktën s’jemi vetëm në këtë hall të madh.🤦🏻‍♀️ …../ I.M-Dritare.net

LEXO DHE :  Dalin nga spitalet mbi 10 mijë pacientë, shërohen nga koronavirusi

 

 

 

 

View this post on Instagram

 

A thua të jemi vërtet në vitin 2020 ?!?! 👉🏻 Kam gati 3 dekada që thuajse nuk e ndjek më Sanremon, qysh kur Liria e pas viteve 90’, na dha mundësinë e zgjedhjeve përtej spektaklit bardhë e zi me “mizat” e antenave “kanoçe” që na mundesonin zbulimin e festivalit të këngëve italiane, dhe përtej këngëve të Eurovizionit që na lejonte me pikatore diktatura. 👉🏻Por më trondit fakti që ndërsa muzika e arti ndjekin rrugën e tyre përpara, mizogjinia, seksizmi dhe injoranca mbajnë me kokëfortësi vendin e parë në skenat popullore, për të ruajtur egzistencën e tyre përmes vezullimit të xixave dhe broçkullave të injorancës. 👉🏻Nuk është thjesht një idiot i radhës që flet, por një pjesë e konsiderueshme e shoqërisë së shekullit XXI që fatkeqësisht zë ende një hapësirë të madhe publike duke mbajtur peng dritat e skenës. 👉🏻 Gruas i kërkohet vetëm të jetë e bukur! Asnjë meritë tjetër! Sepse “gratë duhet të kakarisin vetëm në kotec”, thoshte Kapedani… 👉🏻 Ndërkohë, jam e bindur, pa i njohur, se zonjat që ka në krahë duhet të kenë shumë më tepër cilësi dhe aftësi se sa vetëm bukuria e tyre. Prandaj ato duhet të flasin! Do bindin më mirë shoqërinë! ❗️#BOJKOT As këtë vit, si në këta 30 vjet, s’kisha ndërmend të jepja nga koha ime për të ndjekur ditët e Sanremos, dhe s’besoj se jam e vetmja. ❗️Ama, kësaj radhe do e shoqëroj edhe me thirrje për #BOJKOT ! ❗️Rruga për emancipim është ende shumë e gjatë. Dhe jo vetëm në Shqipëri! Të paktën s’jemi vetëm në këtë hall të madh.🤦🏻‍♀️ ….. ….. #repost @freeda ・・・ Come reagisco quando Amadeus… • • • • #freeda #inspogirl #girlpower #girlyinspo #inspiring #inspire #sanremo2020 #amadeus #feminism #sexism

A post shared by Mirela Kumbaro (@mirelakumbaro) on

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.