Kuçova baza e NATO-s, Rama tregon rritjen e buxhetit për Forcat e Armatosura

Së bashku me ministren e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, kryeministri i vendit, Edi Rama ka prezantuar buxhetin për vitin 2019, për Forcat e Armatosura. Rama tha se,  investimet në forcat e Armatosura shkojnë mbi 50 milionë euro dhe sipas tij ky investim do të hapë më shumë vende pune dhe do të zhvillojë më shumë ekonominë e zonës.

“Buxheti i mbrojtjes për vitin 2019, arrin në 22 miliardë lekë, ose 220 milionë dollarë, përbën një rritje në më shumë se 10% të krahasuar me këtë vit. Mund të themi më në fund se pas shumë e shumë vitesh, lënie në hije nga vlerësimi financiar, jo vetëm që do të bëjmë një rritje, por më shumë se kaq do bëjmë një rritje të konsiderueshme. Është rritja më e madhe e pagave e bërë në historinë e Forcave të Armatosura, por është një rritje e stër merituar. Ndoshta nuk janë në sytë e publikut çdo ditë, por në sytë e aleancës në misionet që kanë marrë pjesë na kanë bërë krenar. Jam i bindur se ju meritoni më shumë se sa buxheti jonë që kemi rritur për vitin që vjen.‘,- tha Rama./K.C/dritare.net

LEXO DHE :  ‘Investigimi’ i sinkronizuar i gazetarit gjerman, tani një ditë para vendimit për negociatat

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.