Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Kriza politike/ Monika Kryemadhi: Ja mënyra që i jep fund këtij debati shterpë!

Kriza politike/ Monika Kryemadhi: Ja mënyra që i jep fund këtij

E ftuar në "Real Story", kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka dhënë një zgjidhje për ngërçin politik. Ndërsa komentoi dekretet e presidentit Ilir Meta, për anulimin e 30 qershorit dhe vendosen e 13 tetorit si datë zgjedhjesh, Kryemadhi tha se, nëse zgjedhjet do të mbaheshin më 13 tetor, do t’i jepte mundësinë kryeministrit Edi Rama që të zhvillonte zgjedhje të lira dhe të ndershme, të cilat morën një raport kritik nga OSBE-ODHIR.

Kryemadhi tha më tej se, zgjedhjet janë i vetmi instrument që i jep fund krizës politike.

“E vetmja mënyrë për më mbyllur këtë debat shterpë njëherë e mirë janë zgjedhjet, sepse njerëzit do të kenë mundësi për t’u shprehur. Ne duhet të mendojmë tani se si do të zgjidhim situatën politike, po vazhduam kështu, Shqipëria rrezikon të përfundojë  në kolaps politik. Këtu nuk paguan qeveria, por janë shqiptarët që do të paguajnë janë qytetarët shqiptarë. Opozita në ftesën e konferencës që  u organizua nga Kuvendi dhe OSBE, paraqiti pesë pikat e saj shumë të qarta. E para, kjo përpjekje njëherë erdhi nga opozita dhe jo nga mazhoranca. Ajo që ne kemi propozuar është shumë e qartë, ndërsa pala tjetër ka qenë refraktare”-tha Kryemadhi./K.C/dritare.net