Këto janë ushqimet që lehtësojnë dhimbjet dhe ulin inflamacionin!

Miliona njerëz vuajnë nga dhimbjet kronike, si migrena, çrregullimet autoimune, sëmundjet e mëlçisë, sëmundjet inflamatore, artriti, e kështu me radhë.

Këto sëmundje i lodhin njerëzit dhe i bëjnë shpesh herë të inatosen me veten e tyre. Kjo pasi dhimbjet kronike ulin vetëbesimin dhe shkaktojnë pagjumësi.

Dritare.net do ju tregojë sot disa ushqime që ju mund t’i konsumoni, për të letësuar këto dhimbje si dhe për të ulur inflamacionet. Lexoni më poshtë disa prej tyre!

Tumeriku

Image result for turmeric

Tumeriku është i pasur me kurkum, i cili ndihmon në lehtësim dhimbjesh dhe ulje inflamacioni, madje dhe në trajtimin e fibromialgjisë (sëmundje kronike e karakterizuar me dhimbje muskujsh dhe lodhje)

LEXO DHE :  Gjërat që të gjithë bëjmë, pa e ditur se janë të rrezikshme!

Ananasi

Ananasi është një frut i ëmbël përbërësit e së cilit ndihmojnë shumë në uljen e inflamacionit dhe lehtësimin e dhimbjeve.

Xhinxheri

Image result for ginger

Xhinxheri është anti-inflamator që lehtëson migrenën, dhimbjet e muskujve dhe dhimbjet e periodave. Ju mund ta provoni duke shtuar xhenxhefil të freskët, në lëngjet që përgatisni.

Supë me kocka

Image result for bone soup

Bilanci i dietës tuaj me kocka është shumë pozitiv për dhimbjet që mund të keni.

Hudhra

Image result for garlic

Hudhra përmban squfur dhe ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve. Rrit imunitetin, përmirëson tretjen dhe zvoglon rrezikun e prekjes nga kanceri./E.B-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.