Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Këto janë 5 ushqimet, që do ju zbardhojnë dhëmbët!

Këto janë 5 ushqimet, që do ju zbardhojnë dhëmbët!

Bardhësia dhe shëndeti i dhëmbëve tuaj, varen nga  kujdesi që ju iu ushtroni dhe ushqimi që hani.

Ju mund të shkoni shpesh te dentisti, të përdorni zbardhues popullorë, por nëse do përdorni ushqimet që dritare.net ju këshillon, buzëqeshja e përsosur do rikthehet te ju.

1. Brokoli

Related image

Në vend se t’i zieni, hajeni bokolin të papërpunuar. Vlerat e tyre ushqyese veprojnë si një furçe dhëmbësh natyrale, që pastron dhëmbët. Plus, nivelet e larta të hekurit mund t’ju mbulojnë zmaltin dhe ndihmon largimin e njollave dhe baktereve të dëmshme.

2. Portokalli

Image result for orange and peel

Mos e hidhni lëkurën e portokallit, sepse përmban vitamina C, e cila mund të jetë një zëvendësim për zbardhjen e dhëmbëve. Fërkoni dhëmbët me lëkurë portokalli njëjtë si me furçë. Kjo metodë lufton edhe krijimin e gurëzave.

3. Luleshtrydhe

Image result for strawberry

Një pastë e bërë me luleshtrydhe dhe sodë buke është shumë e njohur për zbardhjen natyrale të dhëmbëve. Acidi malik në fruta të ndritshme, vepron si zbardhues. Sapo e kryeni larjen me luleshtrydhe dhe sode, lajini dhëmbët dhe njëherë me furçë, sepse luleshtrydhja ka sheqerna.

4. Karota

Image result for carrot

Ngrënia e karotës të papërpunuar është shumë efektive në zbardhjen e dhëmbëve, por jo vetëm karota. Edhe rrënja e sa është efektive, bëni një fërkim të shpejtë me ta, dhe efekti do jetë mahnitës.

5. Djathi

Image result for cheese

Acidet laktike në djathë do të ndihmojnë në mbrojtjen e dhëmbëve kundër prishjes.  Ju mund të lani dhëmbët, ose të hani vazhdimisht djathë./E.B-dritare.net