Këto janë 5 përfitimet që merrni nga hudhra!

Hudhra jo vetëm është e shijshme kur e gatuan, por dhe shumë e shëndetshme. Sa herë që gatuajmë, ne shtojmë një thelb hudhër në gjellë, pasi ajo i shton shijen. Dritare.net do ju tregojë sot, disa nga përfitimet që keni kur konsumoni hudhër.

1. Ul presionin e lartë të gjakut

Keni presionin e gjakut të lartë? Shtoni një theb hudhër në darkën tuaj. Hudhra ka efekt pozitiv në zemër dhe në enët e gjakut. Hudhra ul presionin e gjakut me 8%.

2. Pengon pickimin nga mushkonjat

Mushkonjat e ndjejnë aromën e hudhrës. Nëse ju lyeni lëkurën tuaj me hudhër, asnjë mushkonjë nuk do t’ju afrohet për t’ju pickuar.

3. E mirë për lëkurën

Hudhra përmban shumë antioksidantë, të cilët kanë një funksion anti-inflamator. Plus, hudhra gjithashtu ka veti antibakteriale, që do të thotë se ka një funksion dezinfektues dhe shërues. Kjo është arsyeja pse duhet t’i lyeni puçrrat me lëng hudhre.

LEXO DHE :  Tërmet i fortë në Greqi

4. Përmirëson sistemin imunitar

Hudhra është e mirë për sistemin imunitar. Studimet nga Universiteti i Mjekësisë në Maryland zbuluan se nëse hani çdo ditë një thelb hudhër, për 12 javë, përmirësoni ftohjen me 63%.

5. Pengon rënien e flokëve

Hudhra nuk lejon që të bien flokët. Ju mund ta aplikoni hudhrën në kokë, duke e aplikuar në flokë. Duhet të dini  që hudhra nuk ndalon rënin gjenetike të flokëve, por mund të ndihmojë nëse ju bien flokët nga deficenti i vitaminës. Lani flokët lani të keni aplikuar hudhrën./E.B-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.