Vdes këngëtari legjendar meksikan

Muzika meksikane është në zi. Legjenda e muzikës popullore meksikane, Jose Jose, i njohur edhe si “Prince of Song”, ka vdekur në moshën 71-vjeçare, shkruan dritare.net

Një nga zërat më të dashur, jo vetëm të Meksikës, por dhe botës, ndërroi jetë në një spital në Floridën e Jugut, pas një lufte të gjatë me kancerin  e pankreasit.

I njohur për baladat e tij, karriera e Jose Jose, zgjati 5 dekada, gjatë së cilave ai mori edhe disa nominime për “Grammy”.

LEXO DHE :  Mediat kosovare: Ditmir Bushati, Ministër i Jashtëm i Kosovës!

Këngëtari, kantautori dhe aktori në disa raste, emri i vërtetë i të cilit ishte José Rómulo Sosa Ortiz, u ngrit në majën e listave muzikore latine në vitet 1970 me këngën ‘El Triste’. Ai fitoi më shumë sukses në vitet ’80, dhe albumi “Secrets”, në 1983 ishte ndër albumet më të populluara të tij./K.C/dritare.net

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.