Na ndiqni edhe në

Arkiv

Ja këngët që po vrasin gratë!

Ja këngët që po vrasin gratë!

Një tjetër grua u vra nga burri, kjo është tema më e diskutuar ditët e fundit, referuar ngjarjeve të kobshme që kanë ndodhur në vend. Gazetarja Rudina Xhunga, ka nisur një fushatë ku fton secilin të kontribuojë që krimet ndaj grave të mos mbeten vetëm statistika.

Në inboksin e gazetares, të mbushur me mesazhe nga gratë e dhunuara, ose të tjera gra që kanë diçka për të thënë, erdhi  një mesazh në të cilin shkruhej:

"Përgjigja e pyetjes kush po i vret vajzat dhe gratë tona. 

Ky lloj arti tallavaje për klikime, lehtëson mentalitetin primitiv, që tashme ekziston ndër ne. Për mendimin tim kjo këngë duhet bojkotuar”. 

Shkruhet në mesazh. 

Bëhet fjalë për këngën e titulluar “Mori”. Një bashkëpunim mes emrave më të njohur të muzikës, Flori Mumajesi, Getoar Selimi dhe Bruno të Mumajesi dhe Selimi, që ka marrë mbi 42 milionë klikime.

Mumajesi dhe Selimi, kanë krijuar tekstin e kësaj kënge. 

Fabula me fjalë të thjeshta është kjo: 

Bëhet fjalë për një vajzë e cila e ka “zhgënjyer” partnerin e saj.

“Ishte gënjeshtare, thuhet në tekst”. 

Më tej vijon: 

“Mos bëj si të tjerat që veç gënjejnë. Kërko falje, m’i more krejt çka du. Mos u mat me mu, se kërrcet bam bidi bam bidi du. 

Ndërsa refreni:

Se ajo mi mori të gjitha mu

Bam bidi bu

Mi mori të gjitha du 

Bam bidi du

Mi mori, mi mori ... 

Teksti i plotë i këngës: 

Ja kisha dhon une asaj zemren n'dore

Se di ajo

Ja kisha dhon une vetem shpirtin n'dore

Se di ajo

Ajo me futi ne boten e saj

Jo ne t’verteten

Se e kom dasht dhe prandaj un kom faj

Ishte genjeshtare

Se ajo mi mori te gjitha mu

Bam bidi bam bidi bu

Se ajo ma mori gjithcka du

Bam bidi bam bidi bu

Mi mori (oh), mi mori (oh),te gjitha mu (oh)

Ma mori (oh), ma mori (oh),gjithcka du

Ty t’genjejn mu po m'rrejn

Po nina padrejt Geti po nina i shenjt

Mos e keq mos u bon e njejt

Mos u bon si tjerat qe , qe vec genjejn

Hajde, hajde se s'kom problem une fare

Hajde, hajde, hajde mos t'vje marre

Kerko falje se ski qare mi more krejt ca du

Mos u mat me mu se kercet bam bidi bam bidi bu

Se ajo mi mori te gjitha mu

Bam bidi bam bidi bu

Se ajo ma mori gjithcka du

Bam bidi bam bidi bu

Mi mori (oh), mi mori (oh),te gjitha mu (oh)

Ma mori (oh), ma mori (oh),gjithcka du

/L.F-dritare.net

https://www.instagram.com/p/BrazSyHhJKP/?igshid=8xusgjqitgv5