Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Ja çfarë i ndodh trupit, nëse pini uthull molle çdo ditë!

Ja çfarë i ndodh trupit, nëse pini uthull molle çdo

Uthulla e mollës njihet për vetitë e saja të mira për shëndetin. Dritare.net do ju tregojë sesi përfitoni në shëndet, duke pirë çdo ditë dy lugë çaji, uthull molle.

Humbni peshë

Një studimi vitit 2018 a treguar se uthulla e mollës ka veti dobësuese. Nëse pini 15-30 ml uthull molle çdo ditë, do vëreni ndryshimin. Arsyeja është se uthulla të jep ndjesinë e ngopjes.

Ul sheqerin në gjak

Niveli i glukozës dhe insulinës në gjak, ulet kur ju pini uthull molle. Kjo është vërtetuar nga një studim i kohëve të fundit në Suedi. Ky është një lajm i mirë për diabetikët, sepse uthulla përmirëson ndjeshëm insulinën.

Ul kolesterolin

Në një studim të botuar në “Pakistan Journal of Biological Sciences”, u zbulua që uthulla ul kolesterolin. Studimi u zhvillua te minjtë diabetikë, të cilët reaguan mirë ndaj uthullës.

Pastron fytyrën nga aknet

Uthulla vret mikrobet që shkaktojnë akne në fytyrë. Në uthull, hulumtuesit kanë gjetur një acid acetik që frenon mbiprodhimin e baktereve./E.B-dritare.net