Imigracioni/ Gjykata Supreme e SHBA aprovon frenimin e azilit

Gjykata Supreme e SHBA-së ka miratuar vendimin për kufizimin e numrit të migrantëve që kërkojnë azil.

Sipas rregullit, njerëzit që mbërrijnë përmes një vendi të tretë duhet të kërkonin fillimisht atje azil, përpara se të shkonin në kufirin amerikan.

Sfidat ligjore kundër tij vazhdojnë, por me miratimin  e këtij vendimi, do të thotë që ai duhet të zbatohet në të gjithë vendin, shkruan dritare.net

LEXO DHE :  Rama: Procesi i rindërtimit do të hap vende pune, po qe nevoja do marrim punëtorë nga jashtë

Plani i ri do të prekë migrantët nga Amerika Qendrore që udhëtojnë në veri, shpesh në këmbë, përmes Meksikës.

Administrata e Trump, e zbuloi politikën e re të azilit në korrik, por zbatimi i saj u bllokua menjëherë me vendim të një gjykate të ulët, nga një gjyqtar në San Francisko./K.C/dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.