Hetim i imtësishëm pasurisë së Tahirit, nxirren dosjet nga bankat dhe hipotekat

Përveç hetimit penal prokuroria krimeve të rënda do të kalojë në sitë pasurinë e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Grupi hetimor i ka nisur shkresa disa institucioneve dhe bankave për të verifikuar të gjithë pasurinë e ish-ministrit duke qenë se për të janë ngritur akuza e trafikut të drogës në kuadër të grupit të strukturuar kriminal dhe korrupsionit.

Informacion i detajuar pritet nga bankat e nivelit të dytë, pas verifikimeve të llogarive në emër të Tahirit dhe familjarëve të tij më të afërt. Një sërë shkresash i janë nisur edhe hipotekave për të pasur një listë të pronave të paluajtshme që ish-ministri i Brendshëm dhe rrethi i tij familjar posedojnë. Raportim është kërkuar edhe nga drejtoria e transportit rrugor për makinat që janë në emër të ish-ministrit shkruan TvKlan.

LEXO DHE :  Foto të rralla Krishtlindjesh, nga ushtarët amerikanë dhe anglezë, gjatë Luftës së Dytë Botërore

Të dhëna, prokuroria ka kërkuar edhe nga OSHEE, por pa specifikuar se për çfarë do të shërbejnë në hetimin e kësaj dosje.  Krimet e Rënda me këtë veprim hetimor kërkojnë që të hedhin dritë mbi dyshimet që ata kanë se Saimir Tahiri ka qenë i përfshirë në trafikun e drogës që kryente grupi “Habilaj” dhe për këtë ai ka përfituar shuma të ndryshme monetare. Në të njëjtën kohë e njëjta procedurë është ndjekur edhe për Orest Sotën në makinën e të cilit u gjetën 863 mijë euro dhe 2 patenta lundrimi të Saimri Tahirit./D.M-Dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.