Gazetari që po trazon politikën ndërkombëtare, Trump: Arabia Saudite do të paguajë rëndë nëse është e përfshirë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump ka reaguar pas zhdukjes së gazetarit Jamal Khashoggi në konsullatën e Arabisë Saudite në Stamboll.

Trump ka deklaruar se nëse Arabia Saudite është e përshirë në këtë ngjarje, do ta paguajë rëndë.

Në një intervistë televizive, Trump tha se administrata e tij është mjaft e shqetësuar për këtë rast.

Khashoggi, një opinionist i Washington Post, hyri në konsullatën saudite në Stamboll më 2 tetor për të marrë dokumenta që do të lejonin që ai të martohej me të fejuarën e tij turk. Ai nuk është parë në publik që atëherë, shkruan Dritare.net.

LEXO DHE :  Pas Turqisë, Greqisë dhe Amerikës, ja ku po pushon Blendi Fevziu!

Të premten, burime të panjohura kanë thënë për “Cnn” se autoritetet turke kanë dëshmi audi dhe video se gazetari u vra brenda në konsullatë.

Nga ana tjetër Arabia Saudite, e ka mohuar kategorikisht përfshirjen e saj në këtë ngjarje.

Komentet e Trump erdhën pasi një numër I madh i bizneseve globale u tërhoqën nga një samit i ardhshëm në Arabinë Saudite, lidhur me shqetësimet rreth zhdukjes së Khashoggi./ I.M-Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.