Fotot fantastike: Ja si i kanë ndryshuar zakonet e të bërit plazh britanikët, në 150 vjet!

Në sezonin e plazhit, britanikët vërshojnë në qytetet bregdetare, Blackpool, Whitstable dhe Margate për të shijuar pak rreze dielli të nxehta.

Viktorianët, ishin të parët që popullarizuan plazhet bregdetare në Britani, duke i kthyer linjat hekurudhore të sapondërtuara, me trena të tejmbushur me njerëz që mezi prisnin të shkonin dhe shijonin plazhin.

LEXO DHE :  Spiropali: Berisha i çmendur, Meta bën cubin, Basha i akuzuar, kryemadhi hedh fall

Projektet Gaudy si: kulla e Blackpool, e ndërtuar 1891, dhe skelat Brighton, ndërtuar para 1889, qëndrojnë si testament për këtë revolucion bregdetar. Dhe dritare.net ka sjellë për ju, në galerinë më poshtë, disa foto fantastike që tregojnë si kanë ndryshuar zakonet e të bërit plazh te britanikët./K.C/dritare.netPËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.