Foto/ Besimi që kalon limitet. Përgjaket festa fetare, priten edhe fëmijët

 

Është festuar  të martën festa e Ashures, që përkon me vdekjen e Hussain in Ali, nipit të profetit Muhamed.

Besimmtarët myslimanë, të sektit shiit, që janë kryesisht të vendosur në Iran e kanë festuar këtë festë në Xhaminë, ku sipas tyre pritet që të zbresë Aliu.

LEXO DHE :  Personeli mjekësor i diskriminuar e i pambrojtur nga koronavirusi!

Festimet kanë arritur në ekstrem, pasi tradita sipas tyre është që çdokush të përgjaket, e kjo festë nuk ka kursyer as fëmijët.

Shiitët, e gjuajnë veten me kamzhik, dhe priten me thika derisa të derdhin gjakun./ I.M-Dritare.net

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUPPËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.