Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Erëzat e fatit

Erëzat e fatit

Disa erëza kanë veti të mira ushqyese për trurin, pasi përmirësojnë kujtesën. Gjithashtu, ato luftojnë ankthin, depresionin. Për më tepër, parandalojnë disa lloj tumoresh të trurit. Njihuni me këto erëza:

Majdanozi dhe trumza: Një lloj flavonidi që gjenden në këto dy erëza, i quajtur Apigenin, ndikon në ripërtëritjen e qelizave të trurit dhe ndihmon në luftën kundër depresionit dhe sëmundjes së Alzheimerit dhe Parkinsonit.

trumza

Kamomili: Njihet për vetitë e tij kundër ankthit, stresin dhe depresionin prandaj ai duhet konsumuar në mbrëmje për një gjumë të qetë dhe për një dozë natyrale antistresi.

largea_chamomile-tea1430164537

Turmeriku (Kurkuma): Ka shumë benefite për shëndetin. Sipas studimeve ajo ka vetinë të luftojë sëmundjen e Alzheimerit si dhe ndihmon në ripërtëritjen e qelizave të trurit duke parandaluar tumoret.

SOAF_Turmeric

Sherebel: Ka dhënë rezultate shumë të mira për përmirësimin e kujtesës dhe të mirëfunksionimit të trurit.

sherebela

Hudhra: Sipas studimeve të kryera së fundmi, konsumimi i vazhdueshëm i hudhrës ndikon në luftën kundër tumorit në tru. /dritare.net/Revista Reader’s Digest

hudhra