Emrat/ Kush ishin deputetët e Kosovës që votuan Gjykatën Speciale që thirri Haradinajn

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka dhënë ditën e sotme dorëheqje nga posti, pasi është thirrur nga Gjykata Speciale me seli në Hagë për intervistin.

Gjykata Speciale, është krijuar me vendim të Kuvendit të Kosovës, me 3 gusht 2015, ndërsa partia e Haradinajt, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ka qenë kundër kësaj gjykate.

Pas një seance maratonike që nga mëngjesi, pro themelimit të Gjykatës Speciale votuan 82 deputetë, 5 ishin kundër dhe një abstenoi.

LEXO DHE :  Horoskopi i datës 29 janar 2020

Amendamentin për ndryshimin e kushtetutës, që mundëson themelimin e Gjykatës Speciale, e prezantoi para deputetëve kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa.

Kundër themelimit të Gjykatës Speciale ishin tre partitë politike, aso kohe opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) dhe Nisma për Kosovën.

Më poshtë lista me emrat e plotë të deputetëve që votuan pro Gjykatës Speciale./ I.M-Dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.