Na ndiqni edhe në

Editorial

Çmimi karburantit në Shqipëri, nuk eshtë çmim tregu, është çmim monopoli!

Çmimi karburantit në Shqipëri, nuk eshtë çmim


Pas shfuqizimit të Bordit të Karburanteve, çmimi është rritur disa herë duke e çuar çmimin e benzinës në 196 lekë/litër.

Gazetari Dritan Hila ka publikuar një faturë ku tregohet çmimi i benzinës. Hila shkruan se çmimi i karburanteve në Shqipëri nuk krahasohet me asnjë vend të Evropës. Më tej ai shton që të lihen përrallat me akcizë e taksa.

Postimi i plotë:

196 lek/litër benzina 95 oktan, që a i ka apo jo 80 oktan? Jeni në terezi apo jo? Një vit më parë çmimi brent ishte 96 $/fuçi kurse sivjet është 84$/fuçi; euro ishte 117 lek/€ kurse sivjet 105 lek/€, kurse karburanti nuk krahasohet me asnjë vend të Evropës. Lërini përrallat me akcizë e taksa. Ky është rezultat i monopoleve dhe i kapitalizmit korruptiv shqiptar./dritare.net

Çmimi karburantit në Shqipëri, nuk eshtë çmim