E para Suedia e fundit Nigeria/ Ku renditet Shqipëria për sigurinë e personave LGBTI!

Është publikuar nga institute “Asher & Lyric” indeksi i rrezikshmërisë së personave LGBTI në lidhje me shtetet e ndryshme të botës.

152 shtet të botës janë marrë në studim, duke llogaritur një sërë faktorësh, nga legalizimi i martesave të së njëjtit seks, tek mbrojtja e punëtorëve, kriminaliteti, dhuna, mbrojtja kudnër diskriminimit, njohja e birësimit, ligjet e moralit.

LEXO DHE :  Pushimet dimërore të Alketa Vejsiut, në Italinë e Veriut!

Sipas indeksit, Suedia është vendi më i sigurtë në botë për personat LGBTI ndërsa Nigeria është më e rrezikshmja.

Shqipëria në këtë indeks është në vendin e 110, me 139 pikë nga 322./ I.M-Dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.