Çfarë është sëmundja pilonidale që prek të rinjtë dhe si mund të shpëtoni prej saj!

Çdo vit 3 nga 10,000 njerëz vuajnë nga sëmundja pilonidale. Edhe pse burrat kanë më shumë të ngjarë ta kenë atë, kjo sëmundje mund të prekë këdo. Dhe është mjaft serioze sepse shpesh mund të kërkojë ndërhyrje kirurgjikale. Duket si një puçërr, por sjell probleme.

Çfarë është sëmundja pilonidale?

Është kist që shfaqet te pjesët intime dhe jo vetëm,  te femrat dhe meshkujt. Mund të qëndrojë si normalisht, por mund edhe të infektohet. Ka disa arsye pse kjo ndodh. Mund të shkaktohet nga trauma në këtë zonë e cila mund të çojë në një kist. Mund të shkaktohet edhe nga qimet e gjata, shkruan dritare.net

Si ta zbuloni nëse e keni atë?

LEXO DHE :  Koronavirusi/ Si po përhapet kaq shpejt, jashtë Kinës

Ky lloj kisti zakonisht duket si një puçërr e madhe. Ju mund të ndjeni siklet në shtyllën kurrizore ndërsa bëni aktivitete të ndryshme. Kisti dhemb, bëhet i kuq si puçërr. Nëse infektohet, nga qelbi apo gjaku mund të dalë një aromë e pakëndshme.

Si mund ta trajtoni?

Nëse vëreni një kist pilonid, duhet të shihni një mjek. Vetëtrajtimi nuk do të ndihmojë në këtë rast. Mjeku do të ekzaminojë zonën dhe do të vendosë për trajtimin e mëtejshëm. Zakonisht, kisti hiqet me operacion dhe mjeku do të zgjedhë se cila metodë është e përshtatshme për ju. Në rastin e një infeksioni, do t’ju duhet të merrni antibiotikë./K.C/dritare.net

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.