Na ndiqni edhe në

Bota

SHBA/Ekzekutohet gruaja e parë, pas 67 vitesh!

SHBA/Ekzekutohet gruaja e parë, pas 67 vitesh!

Lisa Montgomery , e vetmja e bùrgosur femër në dënimin me vdèkje federale në SHBA, është ekzekutuar.

Ajo mori një ìnjeksion vdèkjèprùrës në një bùrg në Terre Haute, Indiana, pasi një qëndrim në minutën e fundit të ekzekutimit u hoq nga Gjykata e Lartë e SHBA-së.

Çështja tërhoqi vëmendjen sepse avokatët e saj argumentuan se ajo ishte e sëmurë mendore dhe pësoi abuzim serioz si fëmijë.

52-vjeçarja mbytì një grua shtatzënë para se të priste dhe rrëmbèntè foshnjën e saj në Misuri në 2004.

Montgomery është e para femër e dënuar me vdèkje nga qeveria amerikane në 67 vjet.

Sipas dëshmitarëve, një grua që qëndronte pranë Montgomery gjatë procesit të ekzekutimit, hoqi maskën e fytyrës së të burgosurit dhe e pyeti nëse kishte ndonjë fjalë të fundit. Montgomery u përgjigj "Jo" dhe nuk tha asgjë tjetër./M.M-dritare.net