Babai i sizmiologjisë/ Lëkundjet e tjera pas tërmetit të parë, janë më të dobëta. Nuk ka shanse për goditje të forta më pas

Sizmiologu japonez Omari, njihet si babai i sizmiologjisë, ndërsa në fund të shekullit XIX, zbuloi ligjin e parë të fizikës së tërmetit, i njohur sot si Ligji i Omorit, i cili thotë se shkalla e pasgoditjeve që shoqërojnë një tërmet, zvogëlohet reciprokisht me kohën.

Nëse ditën e parë nëse ka një tërmet të fuqishëm, numri i tërmeteve që bien ditë pas dite fillon e zvogëlohen. Ditën e parë pas tërmetit, mund të ketë 100 goditje, ndërsa ditën e dytë do të ketë 50, ndërsa një ditë më pas 33 të tillë.

LEXO DHE :  Ish-ambasadori i Kosovës: Politikanët të kenë kujdes, politika ruse do të bëjë veprime destabilizuese

Por, sizmiologu i njohur, ka thënë se pas një goditje të fortë, shanset që të ketë një goditje tjetër të fortë janë 5-6 %, pra minimale./ I.M-Dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.