Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

A mundet koronavirusi të përhapet nga prekja? Dhe pyetje e përgjigje të tjera për virusin!

A mundet koronavirusi të përhapet nga prekja? Dhe pyetje e

Tani ka pasur më shumë se 43,000 raste të infektuat me korokoronavirus, ndërsa më shumë se 1000 persona tanimë kanë ndërruar jetë.

Më poshtë do të gjeni disa pyetje dhe përgjigje nga stafi shëndetësor i BBC.

A mund të transmetohet koronavirusi nga gjëra të tilla si dorezat e dyerve dhe sa kohë mbijeton?

Nëse dikush i infektuar nga virusi kollitet në dorën e tij dhe pastaj prek diçka, ajo sipërfaqe mund të bëhet e kontaminuar. Dorezat e dyerve janë një shembull i mirë i një sipërfaqeje që mund të përbëjë një rrezik.

Ende nuk dihet se sa kohë koronavirusi i ri mund të jetë në gjendje të jetojë në sipërfaqe të tilla. Ekspertët dyshojnë se janë orë e jo ditë, por është më mirë të lani duart rregullisht për të ndihmuar në uljen e rrezikut të infeksionit dhe përhapjes së virusit.

A ndikon klima dhe temperatura në transmetimin e koronavirusit?

Ende kemi shumë për të mësuar rreth këtij virusi. Ende nuk është e qartë nëse ndryshimet e temperaturës sezonale do të ndikojnë në përhapjen e saj.

A mund ta marrim virusin nga ushqimi i përgatitur nga një individ i infektuar?

Dikush i infektuar me koronavirus potencialisht mund t'ia kalojë atë dikujt tjetër nëse ushqimi që ata përgatisin nuk është trajtuar higjenikisht. Koronavirusi mund të përhapet nga pikat e kollës në duar. Larja e duarve para se të prekni dhe hani ushqim është këshilla e mirë për këdo, për të ndaluar përhapjen e mikrobeve.

Pasi të kemi kaluar koronavirusin, a do të jeni imun?

Kur njerëzit shërohen nga një infeksion, trupi i tyre ka ruajtur disa gjëra se si ta luftojnë atë, nëse infektoheni përsëri. Ky imunitet nuk është gjithmonë i qëndrueshëm ose plotësisht i efektshëm, megjithatë, dhe mund të ulet me kalimin e kohës. Nuk dihet se sa mund të zgjasë imuniteti pasi të infektohet.

Cilat janë ndryshimet midis koronavirusit dhe gripit?

Koronavirusi dhe gripi ndajnë shumë simptoma të ngjashme, duke e bërë të vështirë diagnostikimin pa një test. Simptomat kryesore të koronavirusit janë ethe dhe një kollë. Gripi shpesh ka simptoma të tjera, të tilla si dhimbje muskujsh dhe dhimbje të fytit, ndërsa njerëzit me koronavirus mund të ndjejnë probleme edhe në frymëmarrje.

A është një maskë e fytyrës e dobishme kundër virusit dhe sa shpesh duhet të zëvendësohet?

Ka shumë pak prova që veshjet me maska ​​për fytyrën të bëjnë diferencën. Ekspertët thonë se higjena e mirë - siç është larja e duarve rregullisht dhe sigurisht përpara se t’i vendosni pranë gojës tuaj - është shumë më e efektshme.

A mund të transmetohet koronavirusi seksualisht?

Ende nuk është e qartë nëse kjo është një rrugë transmetimi për të cilën duhet të shqetësohemi. Aktualisht, kollat dhe teshtima mendohet se janë burimi kryesor i përhapjes.

Cila është periudha e inkubacionit për koronavirusin?

Organizata Botërore e Shëndetit thotë se periudha e inkubacionit, që është koha para shfaqjes së simptomave, varion nga dy deri në 10 ditë./ I.M-Dritare.net