5 gjëra që një 20 e kusur vjeçar duhet t’i dijë para një interviste pune!

Nga Xheni Hatillari

Kur je i ri në tregun e punës, gjithnjë ke për të mësuar. Çdo punë që merr përsipër të mëson diçka që s’e dije më parë (ose e neglizhoje për nga rëndësia) dhe në fund duket sikur vetëm të nisësh një punë të re, qenka një shkencë më vete, një lëndë që nuk na e dhanë kurrë me zgjedhje në shkollë thua se ligjet e fizikës ishin të vetmet që do të na zgjidhnin punë në jetë (meqë ra fjala, rishikojeni atë kurrikulën!)
Po ja që bashkëmoshatarë/e, erdhi dita t’ju them që nëse e hapët këtë artikull dhe përbën interes për ju: urime, sapo jeni bërë adult!
Më poshtë janë 5 gjëra që duhet të mësoni për intervistën e parë nga dikush që si ju që ka kaluar në të njëjtën rrugë. Forca, jemi të gjithë në të njëjtën barkë!

  1. Jetëshkrimi qenka më i rëndësishëm se ç’e mendoje!

Më kujtohet kur kushedi se në ç’orë në gjimnaz na kërkuan të shkarkonim një version evropian të CV-së dhe ta plotësonim. Nëse ke të njëjtën që ke plotësuar atëherë, ky është momenti i duhur ta hedhësh në kosh.
Më beso s’i duhet askujt sepse të gjithë e përdorin, të gjithë dinë të mbushin mes hapësirave bosh dhe s’do të impresionosh askënd. Ndjesë punëmarrësve që ua kam dërguar, s’dija ç’bëja! Nga ç’kam parë e ç’kam hequr, më beso jetëshkrimi sa më i veçantë dhe që nxjerr në pah aftësitë e tua teknike e profesionale është ajo që të duhet. Një miku im para ca vitesh më prezantoi me versionin e tij të punuar gjatë e me shumë kujdes me një program grafik dhe unë do e kisha marrë në punë vetëm për rëndësinë që i kish dhënë.
Ndaj investoju në një CV, kaq po të them! Kërko në internet, pyet miq e shokë dhe mos apliko sa për të thënë që e nise.
Këshillë ekstra: Ruaje në PDF nëse e nis elektronikisht! Ka më shumë sy.

2. Si t’i përgjigjem pyetjes së madhe “Cila është pika jote e dobët?”?

Ngrije dorën nëse në një intervistë të rëndësishëm s’e ke marrë të paktën njëherë këtë pyetje! Gjithnjë duket sikur e bëjnë me plan që të na bëjnë edhe më vulnerabël sesa ç’jemi në ato çaste nga emocionet e rastit e presin t’i thuash që je plot të meta, që s’ke vullnetin më të madh të nisësh palestrën çdo të hënë për të paktën 6 muajt e fundit, që ndonjëherë mund të rrish tërë ditën pa ujë sepse s’ke në shtëpi e supermarketi të duket larg etj, etj. Por jo, ti e mbledh veten dhe plot vendosmëri vendos të kthesh një aftësi në një dobësi e thua p.sh “Perfeksionimi! Jam kaq detajiste sa…” dhe nëse përballë teje dikush s’rrotullon sytë, atëherë je me fat!
Miku im, je i mërzitshëm!
Në të tilla raste është me rëndësi që përpara se të thoni përgjigjen që pritet, të keni studiuar së pari çfarë kërkesash apo aftësish duhet të ketë një kandidat potencial për vendin vakant specifik që po aplikoni dhe përgjigjja të jetë e kopsitur për të. Së dyti, një pjesë e mirë e njerëzve vihen në vështirësi përpara një pyetje të tillë kur ia drejtojnë vetes e lëre më pastaj një punëdhënësi potencial, ndaj flisni pak me veten përpara kësaj. Dhe ah, mos harroni: pika të dobëta lidhur me aspektin profesional, ky s’është momenti të qani hallet përpara një jurie!

3. Ata që na patën s’na i ditën vlerat!

Me shumë gjasa, 1 në 2 shqiptarë është ndarë keq m e punëdhënësin paraprak dhe intervista për punën tuaj të re s’është vendi i duhur ku ta nxish gjithë rrëfimin për punën që ke pasur (apo drejtuesit!) Shpesh në pozicione kryesisht pak më të institucionalizuara priren kërkojnë referenca apo kontakte të punëdhënësve paraprak ndaj me rëndësi është që cilado qoftë arsyeja që keni shkëputur një marrëdhënie pune, mos të bësh sherr e shamatë sepse fundja, është një eksperiencë dhe do të të ndjekë nga pas tërë jetën. Shpesh punëdhënësit mund të drejtojnë pyetjen sesi mund ta kesh menaxhuar një rast konflikti me eprorin e mëparshëm, ku ka rëndësi të ruash gjakftohtësinë e të tregosh një rast të mundshëm ftohtë dhe objektivisht. Kjo do të tregojë se ti e menaxhon konfliktin, rritesh profesionalisht dhe e tejkalon. Ndaj mundohu t’i përmbahesh një etike profesionale në çastin e shkëputjes së marrëdhënieve sepse hijet e së shkuarës (njësoj si ishi yt) do të të ndjekin pas tërë jetën.

  1. “Keni pyetje të tjera? Jo, zyshë!”
LEXO DHE :  E shkarkuan për batutat në Facebook/ Aurel Voda, ndjesë publike

Nëse e ke harruar ndjesinë e lehtësimit kur e gjitha klasa shprehej njëzëri nëse kishte pyetje apo jo për mësimin, atëherë lërmëni t’ju them që s’paska pasur moment më të zi për mësuesit! Tani i kuptoj! Teksa jam duke mbajtur një trajnim apo duke folur para një grupi njerëzish, s’e di nëse ka ndonjë moment që kam më shumë frikë sesa ai kur audienca hesht e thotë që s’ka pyetje. Kështu me shumë gjasa mund të ndjehen punëdhënësit e tu teksa ti pasi ke djersitur dhe ke luftuar me memorien për të kujtuar çdo eksperiencë që ka vlerë të përmendet, kujtohesh që u dashka edhe të bësh pyetje për ta.
Epo, po bashkëvuajtësit e mi, ky është momenti juaj për të vënë qershinë mbi tortë dhe siç tha një miku im rekrutues “të shënosh gol në minutë të fundit” se unë s’marr vesh nga futbolli. Nëse të drejtohet pyetja “A ke ndonjë pyetje për ne?” sigurohu që e ke një të tillë. Mbase duke studiuar vendin e punës apo aftësitë e një kandidati të favorizuar, mbase duke pyetur specifikisht për një iniciativë të tyre që përbën interes për ty apo gjithfarë pyetjesh etike, mund të kishin vend në një situatë të tillë. Këshillë ekstra: Unë pyes gjithnjë sesi do të ishte një ditë tipike në pozicionin që unë po aplikoj, kjo sepse përbën interes vërtetë për mua!

  1. Rroga dhe shqiptarët = historia horror e një kombi

Nëse ka diçka që për mua është po aq e rëndësishme për ne si komb sa “I kujt je?” është çështja e rrogës. Rreth saj rrotullohet një pjesë e mirë e bisedave të rastësishme qoftë me të afërm apo të largët, miq apo armiq. Nëse duam të flasim për dikë, i referohemi rrogës së saj/tij por edhe kur duam ta masim në vlerë, i referohemi po rrogës. Ama kur vjen puna tek pyetja “Do dëshironim një ofertë nga ana jote për rrogën/Cila do të ishte pagesa për punën në fjale që kërkon?” është një mesele më vete. Duke nisur nga unë e para, ky problem është i pranishëm për disa arsye. Si fillim për shkak të së shkuarës sonë ku të flasësh për lekë në një vend post-komunist akoma të intimidon. Nga ana tjetër, tregu ka një çrregullim të vlerësimit të krahut të punës e në qoftë një fushë që ti po eksperimenton për herë të parë thjesht ia fut kot, dije që po penalizon veten. Në sytë e punëdhënësit kjo shikohet si një etalon matës për punën tënde e për pasojë, i cilësisë së saj. Ndaj përpara se të shkosh në një intervistë, bëj një studim/kërkim për tregun e punës, ji realist por edhe konfident mjaftueshëm për të vlerësuar punën tënde. Këshillë ekstra: mos bëj kompromis me parimet e tua dhe mendimin tënd mbi vlerësimin e punës, tregon karakter të vendosur e të fortë!/dritare.net

 

 

 

 

 

1 Koment

  1. Ne Shqiperi gjen kudo njoftime pune pa treguar se sa te paguajne. Te aplikosh per keto vende pune eshte humbje kohe. Ai qe e ka ngritur me djerse biznesin e tij, nuk puneson zyra pune qe t’i gjejne kandidate per vendin e punes qe ka hapur, apo ate qe kerkon.Ai qe e ka ngritur me djerse biznesin e tij, gjen kohe per te marre ne pyetje te gjithe ata qe aplikojne per vendin e punes qe ka shpallur. Kjo pyetja …. sa eshte rroga qe kerkon , eshte kulmi i poshtersise dhe mediokritetit. Si mund te shkosh te pranosh te harxhosh kohen dhe te aplikosh per nje vend pune kur nuk tregohet rroga ? Para se te besh llogari dhe plane duhet te kesh idene se sa paguajne, sepse mundet qe mos te jete ne perputhje me ate c’ka ti pret. Personalisht kur ma kane bere kete pyetje vite me pare dhe hera e fundit ne te tilla lloje interviste, j’u kam thene. Une pranova te vija ketu ne kete interviste sepse e di se cfare aftesish kam dhe besoj se jam adapt per pozicionin. Mbi bazen e kesaj ju afroj veten time 2 jave pa rroge dhe j’u shikoni se cfare une di te bej. Pastaj ju them rrogen qe dua. Jo jo me kane thene, se pa rroge nuk marrim ne pune. Atehere kur ju nuk me merrni ne pune pa rroge si pretendoj une se do marr ate cka uen mendoj ? jU nuk keni nje ide se sa do me paguani apo cfare prisni nga kandidati ?
    E thene troc. Ne Shqiperi por dhe ne shume vende te botes kompanite e punes si pale te treta as ja kane idene se cfare do klienti por ndertojne shabllone dhe modele pyetjesh dhe te tilla lloje artikujsh …si te besh keshtu e si te thuash ashtu e si ti pergjigjesh … gjen pafund ne internet. Ne Shqiperi me ka rene rasti kur kompania e punesimit me ka kerkuar 1 apo 2 rroga si pagese, po qe se do isha fitues i vendit te punes. Kur i kam pyetur se a e di punedhesi kete gje(pra qe po m’a shisni punen), me kane thene: Po e di. Po sikur punedhenesi te me pushoje mua qe muajin e 3 ? Nderkohe qe ate vend pune te cilen mua do m’a shisnin kompania e kishte zgjidhur me tjeter person.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.