Provoni frutin që djeg kaloritë më shpejt se një muaj stërvitje

Manaferrat përmbajnë lëndë ushqyese, të quajtur polifenolë, të cilat mendohet të nxisin djegien e yndyrës gjatë stërvitjes duke rritur rrjedhjen e gjakut, sipas studiuesve. Autori i studimit Dr. Sam Shepherd, nga Universiteti John Moores i Liverpool, tha:

Shtatë ditë nuk është një kohë shumë e gjatë për të parë ndryshime të tilla të mëdha.”
Ai deklaroi:

Çdo gjë mbi 20% është zakonisht ajo që ne presim të shohim me 3-4 javë të stërvitjes së rregullt”.
Kjo ndjek kërkimin e mëparshëm që gjeti shtojcën e njëjtë ku shton djegien e yndyrës me rreth 21% tek meshkujt aktivë.

LEXO DHE :  Kontroll masiv për drogë, forca të shumta policie aksion në gjithë vendin

Dr. Shepherd shtoi:

Ishte pozitiv për të parë se efektet e florës së zezë në djegien e dhjamit shtrihen tek femrat, veçanërisht pasi ato kanë një mbështetje më të madhe ndaj yndyrës si lëndë djegëse në krahasim me meshkujt”.
Studiuesit besojnë se nga gjetjet e tyre mund të përfitojnë gjithashtu njerëzit me obezitet ose diabet të tipit 2./d.m-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.