Na ndiqni edhe në

Shkrimet e Dritanit

Isa Mustafa president? Hila: Lajm i mirë për mumjet!

Isa Mustafa president? Hila: Lajm i mirë për mumjet!

Prej më shumë se dy muajsh tanimë, Lëvizja Vetëvendosje në Kosovë dhe Lidhja Demokratike atje, nuk po mund të arrijnë te formojnë koalicionin qeverisës.

Shkak për mosarritjen e marrëveshjes, është pikërisht posti i Presidentit të Republikës, që LDK e kërkon pikërisht per udhëheqësin e saj Isa Mustafa.

Kur kanë mbetur edhe pak ditë që Kuvendi i Kosovës të konstituohet takimet mes Albin Kurtit dhe Isa Mustafës janë shtuar por ende pa një marrëveshje.

Në këto kushte, analisti Dritan Hila shkruan me humor se: “Berja e Isa Mustafes president i Kosovës, na jep shpresë të gjithë ne mumjeve se një ditë edhe ne mund të bëhemi”

Faraoni Ramses II

(Nga muzeu i Londres ku eshte i ekspozuar)”.

Hila nuk duket se bën humor me moshën e liderit të LDK-së, por me mënyrën që e karakteriizon sjelljen e tij politike si një fosil i së shkuarës./I.M-dritare.net